Germany | Finland | Saint Petersburg | Drive

Засідання науково-методичної комісії ІОК НААН (29 травня 2024 р.)

29 травня 2024 р. відбулось засідання науково-методичної комісії ІОК НААНз метою перевірки науково-методичного рівня досліджень, які проводяться згідно завдань ПНД. Члени комісії оглянули наукові досліди лабораторії селекції гірчиці, сектору селекції гібридів та сортів ріпаку, лабораторії селекції льону, відділу агротехнологій та впровадження, відділу генетики та біотехнології. Керівники наукових підрозділів розповіли про етапи виконаних робіт за тематикою наукових досліджень.

Селекційні досліди озимого ріпаку спрямовані на створення вітчизняних гібридів. Присутні провели огляд дослідних ділянок на яких наочно спостерігали материнські та батьківські лінії, зразки перспективних гібридів ріпаку озимого. Експериментальні гібриди озимого ріпаку для порівняльного випробування в польових умовах розміщені під груповими ізоляторами. Проведені усі заплановані схрещування.

Селекція озимої гірчиці спрямована на створення сортів озимої гірчиці з залученням гірчично-ріпакових гібридів. На дослідних ділянках було оглянуто зразки озимої гірчиці та лінії гірчично-ріпакових гібридів.

Присутні відмітили добрий стан та морфологічний розвиток рослин озимих культур. Досліди закладені у повному обсязі, всі заплановані на цей час дослідження виконані, що по завершенню науково-дослідних робіт дозволить отримати достовірні результати.

На дослідних ділянках лабораторії селекції льону спостерігали зразки льону різного еколого-географічного походження, колекційні зразки та мутантні форми. Відвідали розсадник вихідного матеріалу, розсадник гібридного випробування та розсадники 1–2 років випробування, на яких спостерігали розщеплення за багатьма ознаками, велике різноманіття ознак. Обнадійливими для подальшої селекції є зразки отримані з залученням диких однорічних видів льону, з яких проводиться добір перспективного матеріалу для майбутніх сортів з багатостебловістю.

На дослідних ділянках гірчиці ярої спостерігали велику кількість різноманітних зразків у розсаднику F1, у розсаднику F2, у колекційному розсаднику та у розсаднику конкурсного сортовипробування.

Усіх членів комісії вразили салатні зразки гірчиці та різноманіття морфологічних ознак у представлених зразках гірчиці ярої.

Члени комісії оглянули результати роботи відділу агротехнологій та впровадження із застосування мінеральних добрив та регуляторів росту у п’ятипільній сівозміні, які дозволять в повній мірі розкрити генетичний потенціал нових сортів льону олійного та рижію ярого. Оглянуто результати застосування мінеральних добрив та регуляторів росту на трьох сортах льону та двох сортах рижію.

Завідувачем відділу генетики та біотехнології представлені практичні результати застосування мутагенного чинника в культурі калусних культур льону олійного. Продемонстровано результати розробки нового способу отримання мутантів та результати добору на солестійкість калусів льону олійного.

Методична комісія затвердила представлені результати наукових досліджень у повному обсязі.